Archív Turnaja Mladých Fyzikov

Podrobné informácie o TMF
 

Tohtoročný 26.ročník medzinárodného kola Turnaja mladých fyzikov sa konal v dňoch 24.-31.7.2013 na severe Tajvanu v meste Taoyuan. Slovenskí žiaci dosiahli mimoriadny úspech, keď v konkurencii 26 krajín zo štyroch kontinentov obsadili piate miesto a vybojovali si tým strieborné medaily. Je to najlepšie umiestnenie od roku 2004, keď naši reprezentanti získali tretie miesto na Turnaji v Austrálii. Slovensko spolu s Poľskom tento rok stali najúspešnejšími krajinami EÚ, keď nestačili na víťazné tímy Singapúru a Kórei.  

Slovensko reprezentoval tím  v zložení:

·         Marco Bodnár, kapitán, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava

·         Michal Hledík, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava

·         Matej Badin, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava

·         Kamila Součková, Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Bratislava

·         Nikola Illášová, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava

·         Boris Vavrík, vedúci tímu, FMFI UK

·         Mgr. Katarína Tureková, vedúca tímu a porotkyňa, FMFI UK

Okrem nich Slovensko reprezentovali:                                

·         RNDr. Martin Plesch, PhD., Generálny tajomník IYPT  a nezávislý porotca, FÚ SAV

·         doc. František Kundracik, CSc., člen medzinárodného výboru a nezávislý porotca, FMFI UK

Po prílete do Taipei 24. 7. v popoludňajších hodinách nás organizátori autobusom previezli na miesto konania súťaže, kde sme sa ubytovali. Po oficiálnom otvorení turnaja vo štvrtok 25.7. za účasti viceprezidenta republiky začala popoludní súťaž prvým kolom. Na ňom sa nám darilo, po prvom kole sme sa umiestnili na vynikajúcom štvrtom mieste. V nasledujúcich dňoch sme absolvovali ďalšie štyri kolá súťaže, v ktorých sa ukázali kvality slovenského tímu. Nestačili sme síce na ázijské tímy (Kórea a Singapúr), ale z krajín EU sme sa spolu s Poľskom umiestnili najlepšie. Nechali sme za sebou aj takých tradičných účastníkov finále, ako sú Nemecko, Austrália, Nový Zéland a Rakúsko. Za tento výsledok patrí vďaka súťažiacim a vedúcim tímu, ale aj dr. Pleschovi, ktorý sa príprave tímu intenzívne venoval. Absolútnym víťazom medzinárodného kola TMF sa stalo družstvo Singapúru.

Po záverečnom ceremoniáli 29.7. sa družstvo s vedúcimi zúčastnilo na celodennom poznávacom výlete (30.7.) do blízkych národných parkov. V rovnaký deň absolvoval Dr. Plesch ako generálny tajomník medzinárodného TMF audienciu u prezidenta Čínskej republiky za účasti ministra školstva a ďalších oficiálnych predstaviteľov, ktorá potvrdila význam, ktorý tejto súťaži prikladajú na Taiwane.

Družstvo s vedúcimi odleteli dňa 31.7.domov, zatiaľ čo sa Dr. Plesch a doc. Kundracik zúčastnili rokovania medzinárodného výboru súťaže. Tam spolu s ostatnými členmi tohto výboru pracovali na úlohách pre nasledujúci ročník súťaže a na úpravách pravidiel súťaže. Zároveň sa definitívne potvrdilo, že v roku 2014 sa súťaž bude konať začiatkom júla v anglickom Shrewsbury.

Na zasadnutí medzinárodného výboru odznela aj radostná správa, že Medzinárodný turnaj mladých fyzikov získal prestížnu výročnú medailu Medzinárodnej komisie pre fyzikálne vzdelávanie (ICPM) pri Medzinárodnej únii pre čistú a aplikovanú fyziku (IUPAP) za najvýznamnejší počin roka v oblasti fyzikálneho vzdelávania. Toto významné ocenenie získala v minulosti napríklad Fyzikálna olympiáda, ale aj UNESCO. Ocenenie prevezme 6. augusta v Prahe Generálny tajomník Medzinárodného turnaja mladých fyzikov Dr. Martin Plesch.

Naše poďakovanie patrí okrem MŠVVaŠ a IUVENTY aj Agentúre pre podporu výskumu a vývoja, ktorá podporila prípravu reprezentačného tímu.