Archív Turnaja Mladých Fyzikov

Podrobné informácie o TMF
 

Správa z medzinárodného kola TMF

Bad Salgau, Nemecko, 20.-29.7.2012

 

Jubilejný 25.ročník medzinárodného kola Turnaja mladých fyzikov sa konal v dňoch 20.-29.7.2012 v malom nemeckom mestečku Bad Salgau južne od Stuttgartu. Slovenskí žiaci na ňom získali bronzové medaily.

Slovensko reprezentoval tím  v zložení:

 • Marco Bodnár,  kapitán, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava
 • Michal Hledík, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava
 • Adam Dej, Gymnázium  Pezinok
 • Matej Badin, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava
 • Kamila Součková, Škola pre mimoriadne nadané deti a gymnázium, Bratislava
 • Mgr. Tomáš Bzdušek, vedúci tímu a porotca, FMFI UK
 • Boris Vavrík, vedúci tímu, FMFI UK

Okrem nich Slovensko reprezentovali:                                

 • RNDr. Martin Plesch, generálny tajomník IYPT  a nezávislý porotca, FÚ SAV
 • doc. František Kundracik, člen medzinárodného výboru a nezávislý porotca, FMFI UK

Geografická blízkosť konania súťaže umožnila účasť a dvom pozorovateľom, ktorými boli

 • Zuzana Cocuľová, FMFI UK
 • Gabriela Valigová, Gymnázium P. Horova, Michalovce

Po prílete do Stuttgartu 20. 7. v ranných hodinách nás organizátori autobusom previezli na miesto konania súťaže, kde sme sa ubytovali. Po oficiálnom otvorení turnaja v sobotu 21.7. začala popoludní súťaž prvým kolom. Na ňom sa nám darilo, po prvom kole sme sa umiestnili na vynikajúcom štvrtom mieste. V nasledujúci deň sme absolvovali hneď dve kolá súťaže. Mali sme smolu, lebo hoci sme prezentovali dobre pripravenú úlohu „Gaussov kanón“, nedokázali sme porotu úplne presvedčiť o správnosti nášho riešenia a po druhom kole sme sa prepadli do stredu poradia. Tým sa nádeje na účasť vo finále rozplynuli.  V treťom až piatom kole sme si počínali dobre, naša pozícia sa postupne zlepšovala, nakoniec sme získali 190,1 bodu a bronzové medaily, pričom od strieborných nás delilo iba 1,8 bodu. Napriek tomu, že nám strieborné medaily tesne unikli, sme s výsledkom spokojní -  nechali sme za sebou aj takých silných súperov, ako napríklad Poľsko, Austrália a Čína. Víťazmi medzinárodného kola TMF sa stali družstvá z Južnej Kórey (obhájili svoje vlaňajšie víťazstvo), Singapuru a Iránu.

Popri súťaži ostal čas aj na spoznávanie hosťujúcej krajiny. Organizátori pripravili výlet k Bodamskému jazeru, kde sme v meste Friedrichshafen navštívili múzeum grófa Zeppelina s modelom obytného priestoru jeho slávnej vzducholode v mierke 1:1. Ďalej sme v Stuttgarte navštívili továreň firmy Daimler, kde sme sa dozvedeli zaujímavosti o ich najmodernejších motoroch a mohli sme si sadnúť do najnovších modelov Mercedes, ktoré ešte iba budú predstavené verejnosti. Súťažiaci navštívili aj múzeum firmy Daimler s viac než 900 modelmi historických vozidiel. Dr. Plesch a doc. Kundracik v tom čase pracovali spolu s ostatnými členmi medzinárodného výboru na úlohách pre nasledujúci ročník súťaže. Zároveň sa definitívne potvrdilo, že v roku 2013 sa súťaž bude konať v Taipei na Tajvane. Domov sme sa preto 29.7. vrátili síce neskoro v noci, ale plní elánu a chuti do ďalšej práce.

Naše poďakovanie patrí okrem MŠVVaŠ aj Agentúre pre podporu výskumu a vývoja, ktorá podporila prípravu reprezentačného tímu a účasť dvoch pozorovateľov.